تبلیغات
مجله خانواده گروه میعادگاه - خرما

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 7 آذر 1387
خرما

عامل شادابى، طراوت و درمان بیمارى ها
صدیقه پارسانیا
خرما میوه اى بسیار قدیمى است و نام آن در قرآن كریم ۴۲ بار تكرار شده است. این میوه پرخاصیت براى مردم كشورهاى اروپایى و آمریكایى تا حدى نا آشناست و آن را فقط در كیك و شیرینى مصرف مى كنند ولى در خاور میانه مخصوصاً در كشورهاى عربى به عنوان یك غذاى اصلى به كار مى رود. مى گویند درخت خرما از قدیم در فلسطین به فراوانى وجود داشته به طورى كه در ناحیه بین دریاى گالیله و دریاى مرده جنگل بزرگى از خرما بوده است.
در مسیحیت برگ درخت خرما سمبل و نشانه شهادت و شهدایى است كه در راه دیانت حضرت مسیح جان باخته اند.

خرما (Dates) میوه اى بسیار مقوى است كه مواد معدنى بسیارى چون آهن، پتاسیم، روى، و منگنز و ویتامین A-B-E را داراست. تحقیقات درباره خرما نشان داده كه این میوه مى تواند از بسیارى از سرطان ها مانند سرطان كولون معده و... پیشگیرى كند. یكى از خواص خرما ملین بودن آن است. البته اگر ۶ تا ۷ عدد خرما را در ۲ لیوان آب جوش خیس كرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید و یا مقدارى خرما میل كنید و بلافاصله یك تا دو لیوان آب گرم روى آن بنوشید.
خاصیت دیگر خرما، خنثى كردن اسید اضافى معده است از آنجا كه زیادى اسید معده باعث ترش كردن و دل درد مى شود، بنابراین هر وقت دل درد گرفتید مى توانید فرمول چینى ها در طب سنتى را استفاده كنید.
بدین طریق كه ۲ تا ۳ عدد خرماى تازه و له شده را در آب جوش بیندازید بعد آن را هم زده و بنوشید. خرما را به عنوان میوه نیز مى توان مصرف كرد. همچنین حتماً براى خواب راحت تر و آرامش بیشتر شام خود را در حدود ساعت ۷ بعد از ظهر صرف كرده و قبل از خواب یك عدد خرما و یك لیوان شیر گرم میل كنید.
خرما براى افراد سالمند و بچه ها بسیار مفید است. سعى كنید به جاى قند و شكر از خرما براى نوشیدن چاى استفاده كنید و یا در طباخى از آن استفاده بیشترى ببرید. ورزشكاران به علت فعالیت زیاد به طور حتم باید از عصرانه اى مقوى كه با خرما باشد استفاده كنند.
مصرف خرما، روش شناخته شده اى براى درمان سرطان و سایر بیمارى هاى عفونى است.
علت ابتلاى بسیار كم ساكنان شبه جزیره عربستان به بیمارى هایى نظیر تصلب شرایین، مرض قند و سرطان مصرف فراوان خرما است.
خرما مى تواند با مهار رادیكال هاى آزاد از تخریب مولكولى و جهش رسانى ناشى از این رادیكال ها جلوگیرى كند.
خرما داراى قند زیادى است. حدود ۷۰درصد آن را كربوهیدرات تشكیل مى دهد كه ۶۰ تا ۶۵ درصد آن قندهاى گلوكز و فروكتوز و ۲‎/۵ درصد فیبر غذایى است.
به همین دلیل براى افرادى كه نمى توانند ساكاروز را تحمل كنند مناسب است.
گلوكوز و فروكتوز از ساكاروز مشتق مى شوند. این قندها به راحتى و فوراً توسط بدن جذب شده، بدون نیاز به هضم در بدن تولید انرژى كرده و یا ذخیره مى شوند.
یك كیلوخرما بیش از ۳۰۰۰ كالرى انرژى تولید مى كند.
خرما به تنهایى یك منبع غنى مواد معدنى است. فسفر موجود در خرما به اندازه مجموع فسفر موجود در زردآلو، گلابى و انگور است.
به دلیل سدیم كم آن (۱ میلى گرم در ۱۰۰ گرم خرما)، براى افراد دچار فشار خون بالا كه بایستى رژیم كم سدیم داشته باشند، مفید است. آهن موجود در خرما (۳ میلى گرم در ۱۰۰ گرم خرما) یك سوم RDA یا نیاز روزانه مردان به آهن را تأمین مى كند.
فیبر موجود در خرما براى بهبود عملكرد سیستم گوارش و هضم و دفع مواد غذایى مفید است.
خرما درختى است از تیره گرمسیرى جزو تیره نخلها كه میوه اش جزو میوه هاى سته است یعنى تمام قسمت بریكارى آن گوشتى و محتوى مواد غذایى است. داراى هسته اى سخت و پوست نازك و شیرین كه به شكل خوشه اى بزرگ از شاخه آویزان شده و برگ هاى آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۱۰ تا ۲۰ متر و شاید هم بیشتر مى رسد.
دكتر یوسف اسكندرى متخصص تغذیه مى گوید: امروزه خرما اساسى ترین ماده غذایى در رژیم درمانى، درمان بیمارى ام.اس، اختلال جذب و دفع غذا و بیمارى سنگ مثانه به شمار مى آید.
دكتر اسكندرى مصرف این ماده غذایى را به مادران توصیه مى كند. مطالعات نشان مى دهد كه مصرف خرما، باعث افزایش شیر مادر شده همچنین در ایجاد آرامش مادران در دوران باردارى نیز مؤثر است. در ایران تقریباً ۱۸ درصد از كل خرماهاى جهان تولید مى شود.
ویژگى هاى خرما
ضد میكروب است، سبب تقویت ستون فقرات و افزایش دهنده توان جنسى شده و قوه بینایى و شنوایى را تقویت مى كند و همچنین سبب هضم غذا و خوشبو شدن دهان شده و نابود كننده دردهاست.
كلسیم موجود در خرما عامل اصلى استحكام استخوان ها است و نیز داراى فسفر است كه مانع ضعف اعصاب و خستگى مى شود.
خرما داراى سدیم است كه وجود آن از زكام جلوگیرى مى كند.
پتاسیم موجود در خرما از بروز زخم معده جلوگیرى مى كند. این عنصر معدنى اشتها آور بوده و كمبود آن امراض حلقى بویژه تورم لوزه ها را ایجاد مى كند. گاهى تورم قوزك پا نیز به علت كمى پتاسیم در بدن است.
به مبتلایان فلج اطفال، خوردن روزانه چند عدد خرما توصیه مى شود.
سالمندان نیز براى جبران كاهش سلول هاى مغزى باید غذاهاى منیزیم دار مصرف كنند. منیزیم از عناصر موجود در خرماست. بویژه این كه منیزیم به عنوان تنها ماده معدنى ضد استرس در دنیا شناخت شده است.
مبتلایان به دیابت (مرض قند) مى توانند به جاى قند از خرما استفاده كنند. زیرا منیزیم موجود در آن كار كلیه و لوزالمعده را آسان مى كند.
خرما در تعادل یونهاى بدن نقش مؤثرى داشته و در شست وشوى خون، اثرى شگرف دارد.
خرما چون كالرى زیاد ایجاد مى كند رطوبت را از بین مى برد. خرما ریشه حساسیت را از بین برده و در كلیه التهابات (پوستى - چشمى- داخلى- گوش و...) مى توان خرما مصرف كرد.
براى مبتلایان به بیمارى هاى رماتیسم و پوست و چشم و ... كه در نتیجه حساسیت به وجود آمده است داروى ارزنده اى است. استفاده از شیر با گردو و خرما براى كلیه بسیار مفید است و در زیبایى پوست مؤثر است.
خرما براى كسانى كه دوره نقاهت را مى گذرانند لازم است و همچنین مانع تجمع چربى شده و به دلیل دارا بودن عناصر مفید براى كبد، دفاع بدن را در برابر امراض بالا مى برد.
خرما براى بیمارانى كه از چربى خون و چاقى، ناراحتى هاى تنفسى و بویژه تنگى نفس (آسم) رنج مى برند، مفید است. با مصرف خرما كار غده تیروئید نیز تنظیم مى شود.
زنانى كه قرص ضد باردارى مصرف مى كنند بهتر است به گونه اى مرتب و روزانه از جیره غذایى خرما استفاده كنند.
خرما در انسان آمادگى تفكر به وجود مى آورد.
جوش جوانى یا آكنه را بهبود مى بخشد و یكى از عناصر تجدید قواى جوانى به شمار مى رود. در همین حال خرما براى رویانیدن مژه و درمان زخم و خارش چشم مفید است.
علاوه بر این چند عدد خرما بدون هسته را مى توان سوزانید و پودر بسیار نرم آن را به صورت سرمه روزى یكبار در پلك ها مالید.
لازم به ذكر است زیاده روى در مصرف خرما موجب گرفتگى كبد و طحال شده و فشار خون را بالا مى برد و سبب پوسیدگى و كرم خوردگى دندانها مى شود. همچنین چاقى به همراه دارد. پس بهتر است به میزان لازم مصرف شود و حدود مصرف حفظ شود. خرما داراى ماده اى شبیه هورمون كورتون است كه براى تسكین التهاب مؤثر است.
احادیث و روایات
درخت بالیده و بلندى را كه داراى الیاف تودرتو و متراكم است روزى بندگان خود قرار دادیم و به آن كشور مرده اى را زنده كردیم.
قرآن كریم
اى مریم درخت خرما را بتكان كه براى تو رطبى روشن و تازه فروریزد و بخور و بیاشام و چشمانت را از آن روشن گردان.
سوره مریم
میان فرزندانتان عدالت و مساوات برقرار كنید اگر چه با دو نیمه یكدانه خرما باشد.
رسول اكرم(ص)
نخل از بازماندگان گل آدم آفریده شده است.
رسول اكرم(ص)
ازامام صادق(ع) نقل شده: خرما شفاى امراض است و میوه ا ى است كه درد و ناراحتى ندارد.
طبقه بندی: نکات و ترفند خانه داری، 
ارسال توسط مریم
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
در خانواده چه جایگاهی دارید ؟

پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin