تبلیغات
مجله خانواده گروه میعادگاه - آنچه درباره ی کراک نمی دانستید

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 16 آبان 1387
آنچه درباره کراک نمی دانستید
عواقب یک لذت مرگبار
دکتر امیر رحیمی

روی پله ای، نزدیک در ورودی ایستگاه مترو نشسته است. طوری که فقط یک نفر مثل خودش می تواند آن طور بنشیند. پاهایش را دراز کرده و گردن لاغرش از بدنش آویزان مانده است. صورت چرب و سیاهش را دانه های درشت عرق پوشانده است. مردم با عجله خودشان را از پله های مترو بالا می کشند و به سرعت از کنارش رد می شوند. پای مرد عینکی که خیلی عجله دارد، هنگام گذشتن، به پایش می گیرد. تا بخواهد سرش را بالا بیاورد، مرد عینکی سوار تاکسی شده و رفته است. دستش را آرام آرام به سمت پایش می برد. می خواهد بسته سیگاری را که زیر جورابش گذاشته، در بیاورد. این کار 10 دقیقه ای طول می کشد. بعد 10 دقیقه دیگر صرف در آوردن سیگار از بسته می شود. کبریت را هم همان طور از جیبش بیرون می آورد. چوب کبریت و قوطی در دستانش است که چرتش می گیرد و سرش آهسته پایین می افتد. سیگار هنوز گوشه لبش است و آفتاب دیگر غروب کرده است. او اهل کراک است!
ماده ای که به نام کراک در آمریکا و اروپا مصرف می شود، با نوع آسیایی آن تفاوت دارد. کراک اروپایی از کوکایین به دست می آید، در حالی که کراک ایرانی همان تغلیظ شده هرویین است که با مقداری آمفتامین مخلوط شده است. کراک آسیایی تولید مافیای روسیه یا آزمایشگاه های خانگی است. به دلیل ترس جوانان از مصرف هرویین و کساد بازار این ماده، مافیای روسیه، ترکیب جدیدی از هرویین تغلیظ شده را تولید و وارد کشورهای آسیایی مثل ایران کرده است. از نظر ظاهری، کراک ماده است شبیه تکه های کوچک سنگ به رنگ شیری که به اسامی کریستال، کرک و سنگ نیز معروف است. مصرف آن هم یا به صورت تدخینی است و یا به صورت تزریقی.

اعتیاد به کراک
هرویین و کراک مواد مخدر قوی هستند که آخرین پله نردبان اعتیاد را در مصرف مواد مخدر به خود اختصاص داده اند و شخص را به سفری می برند که کمتر کسی به سلامت از آن بازگشته است. در حقیقت در بیشتر موارد فرد با یک بار مصرف این مواد به دام آنها می افتد و تنها سه بار مصرف مقدار اندکی از آن اعتیاد را حتمی خواهد کرد. کراک در کمتر از 21 روز در 97 درصد افراد مصرف کننده، اعتیاد شدید فیزیکی به وجود می آورد و فرد مجبور به استفاده مجدد از این ماده می شود. در مراحل نهایی، اشخاص روزانه تا حدود 10 بار از این ماده استفاده می کنند تا دچار علایم خماری و تشنج نشوند.

بعد از اعتیاد
کمبود کراک از تریاک و مواد مخدر مشابه، خیلی زودتر احساس می شود. به طوری که معتاد مجبور است در فواصل زمانی مشخص (تقریباً هر 3 تا 5 ساعت) از آن استفاده کند تا اضطراب غیر قابل تحمل ناشی از کمبود آن را از بین ببرد. پزشک یک درمانگاه ترک اعتیاد می گوید: «در اعتیاد شدید به این ماده، فرد به زندگی مطلق می رسد. به طوری که معتاد فقط برای این ماده و توسط آن زنده است». او می گوید: «شخص معتاد به علت آگاهی از اعتیاد خود، رنج فراوان می برد اما ظاهراً کاری از دستش بر نمی آید».

اما فکر می کنید کراک چرا در ایران شایع شده است؟
پزشک یک کلینیک ترک اعتیاد می گوید: «در حال حاضر 75 درصد مراجعه کنندگان به کلینیک های درمان اعتیاد، از مصرف کنندگان کراک هستند.» پزشک یک درمانگاه شبانه روزی هم می گوید: «متاسفانه هر شب چند مریض کراکی داریم که تعدادشان روز به روز بیشتر می شود.» کارشناسان مواد مخدر هم اعلام کرده اند که الگوی مصرف مواد مخدر در تهران عوض شده است و یکی از کارشناسان دلایل مصرف کراک را این چنین توضیح دهد: «کراک بو ندارد. مصرف آن راحت است و با یک فندک و سوزن در هر جایی که باشی می توانی مصرفش کنی، درست برخلاف تریاک و هرویین».
به این ترتیب فرشته مرگ به همین راحتی برای خودش در میان نسل جوان جا باز می کند و روز به روز گسترش بیشتری می یابد اما دلیل اصلی مصرف کراک نا آگاهی و سوء تبلیغ است. براساس اطلاعات موجود، مصرف و اعتیاد به کراک در بسیاری از مبتلایان بر اثر ناآگاهی از عوارض این ماده و نداشتن شناخت کافی نسبت به آن بوده است.
بیشتر مصرف کنندگان کراک جمعیت جوان زیر 24 سال هستند که فکر می کنند کراک چیزی مانند قرص های روان گردان یا حتی قلیان میوه ای (!) است، پس در عمل به علت سوء تبلیغ ترسی از مصرف آن ندارند. این ماده به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی در میان جوانان به صورت ماده ای کم خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده است. 95 درصد از افرادی که آن را مصرف کرده بودند در یک تقحیق آن را به اسم روان گردان می شناختند.

عواقب مصرف
از آنجا که کراک شکل خالص تر هرویین است بنابراین آثار آن همانند پودر هرویین ولی با شدت بیشتر است. شدت این حالت هم بستگی به این دارد که چه مقدار کراک مصرف شود و این ماده با چه سرعتی به مغز برسد؟ کسانی که کراک مصرف می کنند، در ابتدا احساس سرخوشی و نشئگی می کنند، همراه با این سر خوشی بدن فرد گرم تر می شود. دهان خشک شده و فرد در دست ها و پاهای خود احساس سنگینی می کند. در مواقعی هم فرد مصرف کننده دچار تهوع و استفراغ و بی قراری شدید می شود. بعد از حالات اولیه ممکن است فرد تا چند ساعت احساس سرگیجه داشته باشد. در این حالت تمام اعمال مغز تحت تاثیر این ماده قرار گرفته و دچار آشفتگی می شود. حرکات قلب کندتر شده و تنفس در مواردی آن چنان آهسته می شود که به مرگ منجر می شود. اعتیاد به کراک سبب به وجود آمدن تحمل و وابستگی جسی بسیار شدیدی می شود که در نتیجه آن، فرد به مصرف اجباری و مجدد آن بر می گردد.
زمانی که فرد کاملاً اسیر این ماده می شود، تمام زمان و انرژی خودش را صرف به دست آوردن این ماده می کند و بدیهی است که با بروز اعتیاد، هدف اصلی زندگی فرد مصرف کننده، به دست آوردن و مصرف این ماده خواهد شد. در حقیقت کراک به معنای واقعی کلمه، سبب تغییرات بازار در مغز و رفتار می شود. وقتی که وابستگی جسمی به کراک به وجود می آید، بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می کند به گونه ای که اگر مصرف آن یک باره قطع شود، علایم شدید محرومیت بروز می کند. این علایم به طور معمول چند ساعت پس از آخرین مصرف نمایان می شوند که شایع ترین آنها عبارت از: بی قراری، بی خوابی، استفراغ، درد استخوان و عضله، اسهال و حرکات غیر ارادی در پا.
البته اعتیاد روانی هفته ها و ماه ها بعد از رفع علایم ترک باقی می ماند و فرد به مصرف دوباره این ماده میل دارد.
نکته دیگری که ذکر آن در خصوص سلامت جسمی فرد معتاد اهمیت دارد، این است که مصرف کراک یا هرویین باعث می شود که فرد هیچ دردی را حس نکند و در نتیجه با بیماری های متعدد بدن نشانه ها و علایم درد در سراسر بدنش پخش می شوند. علاوه بر آن، کلیه مخدرها دست به تضعیف سیستم ایمنی می زنند و بدن فرد در برابر عوامل میکروبی، خلع سلاح می شود. در نتیجه، معتادان به این گونه مواد مخدر به طور هم زمان مبتلا به بیماری های متعدد مانند عفونت تنفسی، عفونت های جلدی، مفصلی و غیره می شوند. در اثر مصرف کراک، فرد معتاد دچار کمبود پول شده بنابراین رعایت مسایل بهداشتی در این افراد نیز تنزل می یابد.

یک کراکی چند وقت زنده می ماند؟
شخص کراکی در خوش بینانه ترین حالت، شاید نتواند بیش از پنج سال زنده بماند.
معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش، حداقل کبد و طحالش را از دست خواهد داد. در واقع یک ماه پس از شروع اعتیاد، زندگی فرد از حالت عادی اش خارج می شود؛ یا نشئه بوده و در حالت چرت زدن است یا خمار و در حال کشیدن دردهای عضلانی و استخوانی وحشتناک. مرگ و میر معتادان به کراک تقریباً دو سال بعد از اعتیاد شروع می شود. تقریباً در آخرین ماه های عمر کراکی، نشئگی هم دیگر وجود ندارد. معتاد یا خمار است یا پس از مصرف مقدار زیادی کراک، تنها دردش ساکت می شود. بعد از این مرحله، مرحله تزریق محلول کراک فرا می رسد که در کمتر از دو ماه فرد را به نابودی می کشاند.
طبقه بندی: عمومی،  مقالات برتر روانشناسی، 
ارسال توسط مریم
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
در خانواده چه جایگاهی دارید ؟

پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin