تبلیغات
مجله خانواده گروه میعادگاه - پیشگیری از انواع سرطانها

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 20 دی 1387

دکتر رامین کردی، دکترای فیزیولوژی ورزش و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص فعالیت فیزیکی و تاثیر آن در...

پیشگیری از انواع سرطانها  www.miadgah.org

معاون پژوهشی مركز تحقیقات پزشكی ورزشی گفت: ورزش می‌تواند از بروز کلیه سرطان‌ها به شکل عام پیشگیری کند و اثرش بیشتر در سرطان‌های شایع مانند روده بزرگ و سینه مشاهده می‌شود.

دکتر رامین کردی، دکترای فیزیولوژی ورزش و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص فعالیت فیزیکی و تاثیر آن در جلوگیری از ابتلا به سرطان‌ها افزود: مطالعات بسیار نشان می‌دهد که فعالیت فیزیکی با شدت متوسط می‌تواند از سرطان روده بزرگ (شایع‌ترین نوع سرطان در مردان) و سرطان سینه (شایع‌ترین نوع سرطان در زنان) جلوگیری کند.

وی در خصوص میزان فعالیتی که باید انجام شود تا از بروز سرطان جلوگیری کند گفت: فعالیت فیزیکی با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته و حداقل 30 دقیقه می‌تواند این اثر را در پیشگیری از سرطان اعمال نماید.

دکتر کردی با یادآوری ناشناخته بودن علت قطعی تاثیر فعالیت فیزیکی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان تصریح کرد: عده‌ای معتقدند ورزش ممکن است در افزایش تعداد سلولهای محافظ بدن موثر باشد و عده‌ای دیگر افزایش دما در هنگام ورزش را در کاهش احتمال بروز سرطان موثر می‌دانند.

وی در ادامه گفت: البته در برخی سرطان‌ها علت خاص مطرح است مثلا در سرطان روده فعالیت فیزیکی سرعت حرکت روده را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود زمان تماس مواد سرطان‌زا با جداره روده کاهش یابد.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان تاثیراتی را که فعالیت فیزیکی در تعادل هورمونی در زنان دارد عامل کاهش احتمال بروز سرطان سینه دانست.


منبع: tums.isna.ir
طبقه بندی: نکات بهداشتی و سلامت، 
ارسال توسط مریم
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
در خانواده چه جایگاهی دارید ؟

پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin